İstesen de Yalnız Kalamazsın

 
 
Yalnızlık ağır bir sınavdır, inançsız ya da inancında ihlassız birini delirmeye kadar sürükleyebilir. Ne var ki hakiki bir mümin asla onlara benzeyemez. Çünkü o bilir ki, en yalnız kaldığını zannettiğinde bile asla yalnız değildir. Aslında o hiçbir zaman bir kerecik bile yalnız kalmamıştır. “Allah bana yeter. İlah yok O’ndan başka. Yalnız O’na dayandım ben; büyük arşın sahibi O’dur (Tevbe 129)” der ve yoluna devam eder.

Allah’ın her zaman kendisiyle birlikte olduğunu bilen yalnızlar üzülmezler. Yanlarında devamlı Allah’ı bulabildikleri için sevinirler. Hatta Allah’tan başka, O’nun kulları olan meleklerle de çevremizin sarılı olduğunu bilmek ayrı bir güzelliktir. Çünkü melekler çok iyi kullardır, devamlı kendilerini yaratanı tespih ederler (Nahl 49), yeryüzündeki iyi insanlar için dualar ederler (Şura 5), “Rabbimiz Allah’tır!” diyip sonra hiç şaşmadan yol alanlar üzerine, iner ve biz kendilerini duymasak da cennet müjdesi verirler (Fussilet 30).

Fakat, bir gözün nasıl görebildiğini kavrayamamalarına rağmen, yalnızca gözlerinin gördüğüne inandığını söyleyenler, tüm bunlara inanmazlar, bunlara hurafe derler ve tek başlarına dünyanın içinde şaşkın şaşkın dolaşmalarını sürdürürler. Oysa onlar asıl böyle devam ederlerse, inanmazlarsa, umursamazlarsa, yalanlarlarsa, ortak koşarlarsa, ahirette hakiki yalnızlığı tatmak zorunda kalacaklardır.

Allah’ın yanına başka bir ilah koyma ki, yapayalnız ve horlanmış olarak oturup kalmayasın. İsra Suresi, 22

Ve Allah’ımızın tavsiye ettiği bir güzel dua:

Ve Zekeriyya. Hani Rabbine yakarmıştı: “Rabbim, beni yapayalnız, bir başıma bırakma. Sen, varislerin en hayırlısısın.” Enbiya Suresi, 89

Yalnızlık insanı birçok kötülüğe sevk edebilir, dengimiz olmayan arkadaşlar edinebilir, hatta içimize sinmeyen biriyle evlenebiliriz. Unutmayalım ki, yalan dünya yalan arkadaşlar da getirecektir. Şahsen ben yanlarında kendimi yalnız hissedeceğim insanlarla olmaktansa yalnız olmanın daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Umudumuzu yitirmeden beklemeli ve dengimiz olanı bulmak için çaba sarf etmeli, bulunca da yitirmemek için fedakarlıklarda bulunmalıyız. İstesek bile yalnız kalamayacağımız devamlı Allah tarafından gözetlenip melekler tarafından zapta geçirildiğimiz şu dünyada sabredip, dua edip, vaktimizi Allah yolunda değerlendirebilmek, yapılacakların en iyisi olur. Zaten nihayetinde Allah’ın huzuruna yapayalnız ve hiçbir şeysiz çıkmayacak mıyız?

Yemin olsun, sizi ilk yarattığımızdaki gibi yapayalnız bize geldiniz. Size verip hayaline daldırdığımız şeyleri de sırtlarınızın arkasında bıraktınız. Sizinle ilgili hususlarda ortaklar olduklarını sandığınız şefaatçılarınızı da yanınızda görmüyorsunuz. Yemin olsun, koptu aranızdaki tüm bağlar ve uzaklaşıp kayboldu yanınızdan o bir şey sandıklarınız.

Enam suresi, 94

Bizim için en önemli olduğunu düşündüğümüz insanlar bile, en önemli günde (din günü) bizi yalnız bırakacaksa, geç olmadan, o bizi hiç yalnız bırakmayan Kudretin peşine düşebilir ve O’ndan, eşin de, evladın da, dostun da hayırlısını ümit edebiliriz.

Ey insanlar! Rabbinizden korkun! Herhangi bir şeyde babanın, evladı; evladın da babası yerine karşılık ödeyemeyeceği günden ürperin!..

Lokman Suresi 33

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.