Boş Konuşmaktan Vazgeçiremediklerimizden misiniz?

Dünya hayatında defalarca ve defalarca boş konuşmalara, içinde olmak istemediğimiz muhabbetlere maruz kalıyoruz. Ana babamızdan, eşimizden, çocuğumuzdan, iş arkadaşımızdan, komşumuzdan, televizyondan, internetten, tanımadıklarımızdan… Hatta birçok zaman Allah’ın ayetlerini göz ardı edip, biz de onlara katılıyoruz ve onlara benziyoruz. Keşke Kuran ayetleri, Allah’ın önerileri akıllardan çıkmasa, boş boş gereksiz sohbetler son bulsa veya en azından müminler boş konuşmalardan ve boş konuşanlardan kendilerini alabilseler…

Onlar yalan yere şahitlik etmezler. Boş lakırdıya rastladıklarında onurlu bir şekilde geçip giderler. Furkan Suresi, 72

Boş yaşamayı ve haliyle boş konuşmayı yaşam gayesi edinmiş ve siz boş yaşayıp boş konuşmuyorsunuz diye sizi beğenmeyip eleştiren, kendilerine benzemenizi isteyen boş insanlarla dolu çevremiz. İnşallah Allah’ı dinler de, boş insanlara uymaz, boş konuşmalarına kanmaz ve ne boş konuşur ne de boş konuşana pas veririz.

Boş lakırdıyı duyduklarında, ondan yüz çevirir şöyle derler: “Bizim amellerimiz bize, sizin amelleriniz size. Selam olsun hepinize. Biz cahilleri önemsemeyiz.” Kasas Suresi, 55

Boş konuşmak bugüne kadar bize ne kazandırdı ki? İnsanlara güzeli, yararlı olanı söylemek varken, boş konuşmalarla hayatlar boşa çıkıyor ve bitiyor.

Onur ve yücelik isteyen bilsin ki, onur ve yüceliğin tümü Allah’a aittir. Güzel söz Allah’a yükselir. İyi amel de güzel sözü yüceltir. Kötülükleri planlayanlara şiddetli bir azap vardır. Bunların planları boşa çıkacaktır. Fatır suresi, 10

Tabi önce kendimiz gereksiz konuşma yapmayarak başlamalıyız işe. Yaptıklarımızın ve söylediklerimizin kayıt altında olduğunu düşünürsek belki daha dikkatli olabiliriz.

Sağında ve solunda oturmuş iki görevli, kayıt yapmaktadır. Bir söz sarfetmeye dursun, yanındaki gözcü hemen zaptediverir.

Kaf Suresi, 17-18

Farklı farklı ayetlerde cennetten “boş sözün işitilmediği yer” diye bahsediliyor. Ne ilginç! Ne güzel! Allah, bu derdimizi de bildiği için defalarca bundan bahsetmiş. Hiç bahsetmeyebilirdi. Kuran, ihtiyaçlarımızı bilmeyen biri tarafından indirilmiş olsaydı, büyük ihtimalle içinde cennetle alakalı böyle bir vaat olmayacaktı.

Ne boş bir laf işitirler orada ne de günaha sokacak bir şey.

Vakıa Suresi, 25

Orada bir kadeh tokuştururlar ki, içinde ne bir boş laf var ne de günaha sokuş. Tur suresi, 23

Orada boş lakırdı değil, yalnızca “selam” işitirler. Orada kendilerinin sabah, akşam, rızıkları da hazırdır. Meryem Suresi, 62

Orada boş bir söz işitmez. Ğaşiye Suresi, 11

Dünyadaki boş insanlardan ve lakırdılarından yılmış durumdayız. Dünya boş insanlarla dolu oldukça bundan kurtuluşumuz yok. Boş konuşmalardan hoşlanmayan müminler için bu bir dert. Ama eğer inşallah sabreder ve Kuran’a uymayı başarabilirsek, hoşlanmadığımız boş sohbetlerin de boş ve kötü insanların da tümünü temelli geride bırakabiliriz.

Orada ne bir boş söz duyarlar ne de bir yalan. Nebe Suresi, 35

 

 

 

 

“Boş Konuşmaktan Vazgeçiremediklerimizden misiniz?” için 6 yorum

 1. Esenlikler, bloğunuzu henüz keşfettim, yazılarınızı büyük bir mutlulukla ve ilgiyle okuyorum. Allah yardımcınız olsun. Yazılarınızda kullandığınız ayetleri hangi çeviriden aldığınızı öğrenmek istiyorum.
  Çok yumuşak ve modern çevrilmiş. Her zaman okuyabilmek için kitabını almak istiyorum, Tanrı'nın izniyle.
  Cevaplarsanız çok memnun olurum, kutlu geceler dilerim.

 2. Merhaba, yazılarımı okumaya başlamanıza sevindim. Ben karma meal kullanıyorum. Bir ayetin mealini birden fazla mealden alıp birleştirdiğim de oluyor. Amacım herkesin anlayabileceği türden bir sadelik. Her mealin ufak tefek sıkıntıları oluyor ama temelde aynılar. Size meal olarak Yaşar Nuri Öztürk çevirisini öneririm. Selamlar.

 3. Selam;
  Bu makalede verilen bir ayet dikkatimi çekti…

  “Orada bir kadeh tokuştururlar ki, içinde ne bir boş laf var ne de günaha sokuş.”” Tur suresi, 23″

  Bu ayet acaba kadeh tokuşturmanın günah olmadığını… Aslında bir şeyler içerken kadeh tokuşturulabileceği anlamı da taşır mı?

  1. Evet, Kuran’da bir şeyler içerken kadeh tokuşturamazsınız diye bir ifade yok. İçki içmedikten sonra, örneğin limonata dolu bardaklarımızı tokuşturabilir, tokuşturmakla kalmayıp, içmeden önce Allah’ı anabiliriz. Bir şeye günah demek için Kuran’dan ona delil getirmek gerekiyor. Fakat Kuran’da böyle bir günah yok.

 4. İçimden geçenleri yazıya dokmussunuz. Bu durum beni fazlasıyla bunaltiyor ve üzüyor. Çevremde boş olmayan şeyler konusabilecegim insan neredeyse yok. ALLAH iyi ki var ve iyi ki kitabı elimizde-kalbimizde , yoksa halimiz ne olurdu? Allah’a şükürler olsun. ALLAH razı olsun yazınız icin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.